Dyskusja:Iloraz inteligencji
O mapce porównującej średnie IQ w różnych krajach
[edytuj kod]Wyrzuciłem mapkę ze średnim IQ w różnych krajach pokazującą, że mieszkańcy Afryki są w dużej części upośledzeni umysłowo, bo jest to pogląd absurdalny. Istnieje tzw. efekt Flynna, opisany (ogólnikowo) w innym artykule, który pokazuje, że wyniki w testach IQ stale rosną. Przykładowo, gdy w Wielkiej Brytanii badać ludzi urodzonych w 1877 r. przy pomocy testu używanego pod koniec 20 wieku, to byliby w większości umysłowo niedorozwinięci. Prowadzi to do absurdów. Jak pisze Flynn: "What conclusions must we draw about previous generations? Did most of them suffer from mental retardation? Jensen (1981, p. 65) emphasized the limitations of those with low IQ. He noted that someone with a Wechsler IQ of 75 or below may be a keen baseball fan and yet be vague about the rules, unsure of how many players make up a team, unable to name the teams his or her home team plays. How reasonable is it to assume that 70% of late 19th century Britons could not, even if it were their chief interest, understand the rules of cricket?" (J. R. Flynn, Searching for Justice. The Discovery of IQ Gains Over Time, "American Psychologist" 1999, Vol. 54, No. I, s. 7.). Oczywiście Brytyjczycy pod koniec XIX w. rozumieli o co chodzi w baseballu. Tak samo dziś mieszkańcy Afryki rozumieją o co chodzi w piłce nożnej, a mapka sugerowała, że są na to za głupi. Ciekawe omówienie problemu podaje I. Deary, Inteligencja, GWP, Sopot 2012.
OK, ale tutaj nie ma w ogóle wzmianki o drugiej skali stosowanej przy testach IQ. To znaczy tej, która jest stosowana w Europie i wielu innych krajach – niestety nie znam właśnie nazwy. Tutaj sigma wynosi 24, tak więc 2 sigma = 48, a więc aby przystąpić do MENSY trzeba uzyskać 148 punktów.
I informacji o tym własnie szukałam.
Definicja IQ powinna zostac zmieniona.
IQ (czy tez po polsku II) jest to skala standardowa, która umożliwia dokonywanie stwierdzeń na temat miejsca jednostki na tle populacji odniesienia. Żeby być bardziej obrazowym: dzięki tej skali można stwierdzić, że rozmiar stopy osoby A jest większy od 98% populacji polskich hydraulików. Nazwa II wynika z tego, że skala została wymyślona na potrzeby kwestionariusza inteligencji.
- Nie dla każdej skali pozwalającej obliczyć iloraz inteligencji punktem odniesienia jest populacja.87.207.156.252 (dyskusja) 18:19, 28 maj 2009 (CEST)
Oprócz odchylania 15 jest również w użyciu 16 oraz 24 (tym posługuje się Mensa), jednak różnic nie ma. Osoba, która uzyska wynik 115 w wersji z SD (oschylenie standardowe) =15 ma (oczywiście uogólniając) ten sam wynik co osoba z wynikiem 124 w teście Mensy.
Teoretycznie nie ma górnej granicy II (tak samo teoretycznie nie ma dolnej), jednak narzędzia pomiarowe jeśli w ogóle wykorzystują skalę II nie pozwalają na zbytnią dokładność w górnych wynikach. Bo nie ma to też sensu. Wynik 130 (SD=15) oznacza, że mamy inteligencję wyższą niż ok. 99% populacji odniesienia. Więc po co iść dalej?
- Narzędzia pomiarowe nie pozwalają na zbytnią dokładność w całym dostępnym zakresie, w jakim badają. Mogą natomiast uzyskiwać wysoką dokładność w zakresie wybranym przez twórców i niekoniecznie muszą to być okolice średniej populacyjnej. Wszystko zależy od przeznaczenia testu. Można sobie opracować test, który największą dokładnością wykaże się w różnicowaniu np. osób bardzo inteligentnych, pomiędzy 97 a 98%.87.207.156.252 (dyskusja) 18:19, 28 maj 2009 (CEST)
Tak więc, IQ jest jedynie skalą standardową, taką jak stenowa, staninowa, tenowa i inne.
Wyższu poziom
[edytuj kod]istnieją osoby o jeszcze wyśszym ilorazie inteligencji niż jest tu pokazane Siedmioletni Justin Chapman jest niezwykłym dzieckiem. Gdy miał dwa lata i cztery miesiące, nauczył się czytać. Wtedy matka zaprowadziła go do ośrodka Lindy Silverman zajmującego się wybitnie uzdolnionymi pociechami. Wyniki testów chłopca przeszły wszelkie oczekiwania. Okazało się, że jego wskaźnik inteligencji to 160. Jako trzylatek Justin został szachistą i multiinstrumentalistą, następnie z pomocą mamy przerobił program szkoły i wstąpił do college'u.
mamy przerobił program szkoły i wstąpił do college'u.
tu macie dowód http://www.spryciarze.pl/ciekawostki/zagadka-geniuszu-1-5
Przydałaby się tabelka
[edytuj kod]Tabelka mówiąca od ilu punktów jest się geniuszem, od ilu ponad przeciętnym, poniżej ilu z problemami
P.S. Pisząc to nie miałem zamiaru nikogo obrażac.
Wiem, że norma IQ dla człowieka to 100, średnia (na swiecie chyba) wynosi 90, a od 160 jest sie geniuszem.
- Norma w jakiej skali, przy jakim odchyleniu standardowym? Samo hasło o tym mówi, a nawet ilustruje.
Interpretacje wyników testów IQ mogą się różnić od siebie, ze względu na rodzaj stosowanych pytań powiązanych z przyjętą w teście skalą. Obecnie popularne są trzy skale pomiarowe: stosowane na zachodzie skala Wechslera i skala Stanford-Bineta oraz stosowana w Polsce skala Cattella, w których następuje odpowiedni procentowy podział populacji i jej klasyfikacja grupowa. Podział ten jest zależny od przyjętego odchylenia standardowego — stąd też różnice progowe w klasyfikacji przynależności do danych grup społecznych. W Polsce używa się odchylenia standardowego równego 24, co wpływa znacząco na podwyższenie progu punktowego — do najinteligentniejszych zaliczane są osoby które przekroczą próg punktowy 148, kiedy w Stanach zjednoczonych używa się wartości odchylenia 15 lub 16, co powoduje zmniejszenie progu do 130 punktów.
Niki K dyskusja 10:42, 21 lut 2007 (CET)
A skąd wziąłeś te oszałamiające dane? Naycolm 17:47, 27 lip 2006 (CEST)
ile to jest 85% testu na inteligencje przeliczając na to na te IQ
Nie likwidować hasła IQ
[edytuj kod]Proponuje przejrzec zawartość hasła IQ i test inteligencji, usunąć niepotrzebnie doblujące sie informacje, ale nie likwidować IQ, bo to strasznie popularny termin i pojęcie, ktore zasługuje na osobne potraktowanie. W tej chwili jednak w haśle tym jest sporo błędów merytorycznych, trochę nieścisłości i ogólnie dużo bałaganu. --Konrad 23:02, 5 paź 2007 (CEST)
"Obowiązujące" skale
[edytuj kod]Nie ma sensu mówienie o tym, jakie skale obowiązują w Polsce, czy jakiego używa się w naszym kraju odchylenia standardowego. Takie sformułowania nic nie znaczą i wprowadzają zamęt. Obecnie stosuje się u nas skalę Wechslera, Stanford-Bineta, Cattella oraz inne stanowiące podstawę dla testów, które doczekały się polskiej adaptacji i są w użyciu. Najpopularniejszymi testami inteligencji w Polsce są, z różnych względów, testy Wechslera. Robią je codziennie wszystkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne na terenie kraju.
Mówienie o "obowiązywaniu" czegokolwiek jest chybione. To nie przepisy ruchu drogowego. Zwyczajnie, jeśli dokonamy polskiej adaptacji testu i uzyskamy odpowiednie normy dla populacji, to ten test nadaje się do stosowania w Polsce.
Możliwości porównywania wyników osiągniętych w różnych skalach są bardzo ograniczone. Nie chodzi tu o proste przeliczanie, ale o znacznie głębsze różnice merytoryczne. Poszczególne skale są oparte o różne teorie inteligencji, zatem różnią się tym, co badają. Charakteryzują się też różną jakością norm, poziomem samych testów etc. Przecież odmienne przedziały ufności nie biorą się znikąd.
W jakim wieku ?
[edytuj kod]Ile trzeba mieć lat żeby zrobić sobie test IQ ?
- Bez wdawania się w szczegóły: zbadać sobie inteligencję może osoba w każdym wieku. Specjalista psycholog dobiera odpowiedni test zgodnie z wiekiem i celem badania.87.207.156.252 (dyskusja) 17:49, 28 maj 2009 (CEST)